Hrad Strečno a areál Budatínskeho hradu, ktoré spravuje Považské múzeum v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, sa v súčasnosti môžu pochváliť zaujímavými novinkami.
Posledný mesiac na hrade Strečno lámal historické rekordy návštevnosti. V júnový Medzinárodný deň detí na hrade Strečno múzeum zaregistrovalo 1 600 návštevníkov. Noc múzeí a galérií a atrakcie, ktoré múzeum pripravilo, si prišlo zažiť viac ako 1 500 návštevníkov. O tom, že Noc múzeí Považského múzea v Žiline bola úspešná a príťažlivá svedčí aj to, že fotografie z podujatia sa objavili medzi výberom najlepších fotografií zo všetkých európskych múzeí. „ Veľmi nás teší, že sme boli vybraté ako prvé a donedávna jediné slovenské múzeum, ktoré malo tú možnosť reprezentovať výstupy z tohoročnej Noci múzeí v kontexte slovenského múzejníctva vedľa takých muzeálnych stálic ako Zámok Versaille, Múzeum histórie v Barcelone alebo Park umení Muzeon Moskva, “ uviedol Boris Schubert, riaditeľ Považského múzea v Žiline.
V areáli ďalšieho hradu Považského múzea v Žiline, Budatínskeho hradu, opäť ožil odkaz drotárskeho remesla a umenia. Po šiestich rokoch sa stála expozícia drotárstva vrátila do priestorov, s ktorým ju majú návštevníci areálu Budatínskeho hradu neustále spätú. Už od 12. júna 2012 je expozícia drotárstva prístupná verejnosti. „Len pre zaujímavosť, už v deň otvorenia expozície sme zaznamenali enormný záujem najmä školských návštevníkov. Počas celého dňa sa tu vystriedalo do desiatky turnusov školských zájazdov,“ dodal Boris Schubert.
„ Inštalácia expozície je orientovaná predovšetkým na prezentáciou tradičných historických polôh drotárstva. Historická časť expozície prostredníctvom úžitkových artefaktov unikátnej drotárskej zbierky Považského múzea v Žiline predstaví históriu i materiálne prejavy pôvodného remesla od jeho vandrovných počiatkov až po továrenskú výrobu, priblíži úspešné pôsobenie slovenských drotárov v cudzine i remeselný fortieľ, ktorý ich preslávil po celom svete. Nepochybným ťahákom pre návštevníkov bude kolekcia rozmerných figúr ľudí, zvierat, rozprávkových bytostí, a modelov dopravných prostriedkov, samozrejme celá z drôtu. Exponáty pochádzajú prevažne zo severozápadného Slovenska,“ povedala Katarína Hallonová, historička drotárstva Považského múzea v Žiline.
Poslednou novinkou týkajúcej sa drotárstva je zaradenie tohto jedinečného kultúrneho dedičstva medzi Desať divov Slovenska, ktoré počas tohto roka predstavuje najpopulárnejší detský mesačník. V májovom čísle bola drotárstvu venovaná prevažná časť časopisu, ktorý Považské múzeum v Žiline odporúča navštíviť ako jediné múzeum drotárstva na svete.