Hradná škola 2014

HŠ_2013_1 Aj tento rok nám už na hradnú bránu klope jedno z najatraktívnejších podujatí Považského múzea v Žiline, ktoré je určené žiakom základných škôl. Už po 12.-krát sa počas Hradnej školy na hrade Strečno žiaci základných škôl zoznámia so zaujímavou prácou odborných pracovníkov Považského múzea, ktorí ich interaktívnou formou vzdelávania zasvätia do tajomstiev reštaurovania, preparovania a historického bádania.

„Hradná škola je jedným z našich najlukratívnejších podujatí pre školy. Tento rok už od februára evidujeme rezervácie škôl, ktorým je toto podujatie z minulých úspešných ročníkov dobre známe. Naším cieľom je zatraktívniť vzdelávanie hravou formou pre žiakov. Teší nás veľká účasť a záujem škôl o múzejnú pedagogiku,“ uviedol Ladislav Cimerák, riaditeľ Považského múzea v Žiline.

Tento rok počas Hradnej školy budú môcť žiaci navštíviť výstavu Spevavce – vrabcotvaré vtáky Malej Fatry, jednu z ďalších sérií zoologických výstav venovanú problematike našich operencov. „Spevavce sa považujú za najvyvinutejší rad vtákov, vďaka schopnosti vytvárať zložité hlasové prejavy. Pomocou hlasového orgánu nazývaného syrinx, majú výbornú kontrolu nad hlasom. Spevom si vyznačujú teritórium, v ktorom žijú. Spev je u niektorých vrodený, alebo sa ho môžu naučiť i napodobňovaním. Spevavce sú schopné posedávať na vyvýšených miestach, pretože majú výnimočný typ nôh, ktorý im umožňuje uchopiť i najtenšie konáre, hoci niektoré z nich žijú predovšetkým na zemi. Výstava bude sprístupnená verejnosti od 15. apríla do 25. júna 2014,“ predstavila svoju výstavu zoologička Mária Adamová.

Hradná škola je tento rok obohatená o návštevu Stredovekej dediny Paseka, kde žiaci môžu navštíviť dom rybára, pekára, liečiteľky a útulňu pre pútnikov. V areáli sa tiež nachádza ohnisko, 2 studne, javisko a detské ihrisko.

Podujatie Hradná škola je len pre vopred objednané skupiny. Začíname už 27. mája a potom následne každý júnový utorok. Organizátorom je Považské múzeum v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

V prípade záujmu je potrebné sa vopred objednať a rezervovať si termín: lukacsova@pmza.sk, alebo na čísle 0917 868 538

TERMÍNY:

27. 5.

OBSADENÉ

3. 6.

OBSADENÉ

10. 6.

OBSADENÉ

17. 6.

11:30

24. 6.

OBSADENÉ

 

Fotogaléria TU

 

HŠ_2013_2

 HŠ_2013_3

 

 

 

 

 

 

Scroll to Top