Výstava „Dobrý ročník“ už po tretí raz predstavuje tvorbu otca – etablovaného umelca – akademického sochára Jozefa Mundiera a jeho dcéry, čerstvej absolventky bratislavskej strednej umeleckej školy, Veroniky Mundierovej. Výstava bude súčasťou prehliadky hradu Strečno, otvorí ju vernisáž v piatok 22. augusta 2014 o 18.00 hod. Sprístupnená bude do 31. októbra.
Jozef Mundier sa narodil 1. januára 1960 v Oščadnici. V rokoch 1973 – 1977 študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave v ateliéri Juraja Gavulu, a v Bratislave pokračoval od 1978 do 1984 v štúdiu na Vysokej škole výtvarných umení na oddelení reštaurovania u prof. Jozefa Poruboviča. Čisto reštaurátorská práca však mladého tvorivého umelca nikdy celkom nenapĺňala a čoskoro po skončení školy sa začal popri reštaurovaniu venovať vlastnej voľnej tvorbe. V nej mohol oveľa viac využiť svoje všestranné nadanie, fantáziu a umelecké predstavy. Voľnú tvorbu Jozefa Mundiera charakterizuje niekedy doslova pestrofarebná variabilita biomorfných tvarov, schopnosť vyťažiť maximálny efekt z každého materiálu, preskupenie reštaurátorských technológií do súčasného umenia. Nečakané kombinácie a prekvapujúce súvislosti. Narába s pevnými materiálmi ako je drevo, kov, plast ale nevyhýba sa ani prírodninám, pri ktorých dokáže povrchovou úpravou celkom zmeniť ich charakter. Jozef Mundier patrí už medzi renomovaných výtvarných umelcov kysuckého regiónu, ku ktorému sa vždy vracia ako k inšpirácii a zdroju nápadov. Jeho sochárske diela si našli svoje miesto nielen na Slovensku, ale aj v Česku, Poľsku či Rakúsku.
Tvorba Veroniky Mundierovej sa ešte len rozbieha, ale jej diela sa len zľahka dotýkajú otcovských koreňov. Snaží sa o vlastný výraz. Veronika sa narodila 13. februára 1993 v Čadci, v čase, keď mal jej otec „Kristove roky“. U detí tvorivých ľudí sa nikdy nevie či budú nasledovať svojich predkov, alebo celkom ich dráhu odmietnu. Ona spontánne nasledovala vlastné danosti a svoje „umelecké gény“. V roku 2012 úspešne zavŕšila štúdium na Škole úžitkového výtvarníctva Jozefa Vydru v Bratislave, kde absolvovala odbor ručné výtvarné spracúvanie textílií. Napriek veľkému potenciálu sa zatiaľ nerozhodla pre ďalšie štúdium, teda aspoň nie v školskom systéme. Tak, ako to bývalo v umeleckých rodinách zvykom, v minulosti sa jej ďalšou školou stáva otcov ateliér a aktívna spolupráca s ním. Preferuje vytváranie vlastných tvorivých interpretácií, hľadá iné možnosti materiálov a popri objektoch aj maľuje. Podobne aj u jej otca je pre ňu prirodzená hravosť a spontánnosť. Veronika aj vo svojich návrhoch bežných utilitárnych predmetov, ako sú topánky alebo klobúky prekračuje hranice dizajnu a jej artefakty sa stávajú voľnými objektmi. Avšak jej materiál, ktorý ju inšpiruje a ktorý dokáže osobitne pretvárať, je poddajný textil, v tvorbe jej otca nevyužívaný. Veronika dokáže variabilne kombinovať textilné materiály tak, ako to potrebuje, a v spojení s polyesterom či sadrou, používa taktiež zavádzajúce patiny, vytvára objekty zbavené mäkkosti i poddajnosti a dáva im nový netradičný tvar.
Ak diela Mundierovcov niečo naozaj prepája, je to práve tá nenútenosť a elegancia vizuálnej podoby diel, schopnosť pretvárať materiály bez ohľadu na tradície a určitá miera hravosti.
Akad. soch. Jozef Mundier
Individuálne výstavy
- 2000 Čadca – Metamorf(p)ózy, Kysucká galéria
- 2008 Žilina – Sochy, Považská galéria umenia
Kolektívne výstavy
- 1988 Prešov
- 1989 Trenčín
- 1992 Čadca
- 1997 Kremnica
- 1997 Bratislava
- 1998 Trenčín, Čadca, Frýdek-Místek, Bielsko-Biala
- 1999 Praha
- 2000 Brusel, Warszawa, Toruň, Krakow
- 2001 Oščadnica
- 2011 Petrohrad, Moskva
- 2013 Mestské múzeum v Žywci
- 2014 spoločná kolektívna výstava v Čadci v Mestskej galérii
Sympóziá
- 2001, 2004, 2005, 2006, 2012 Medzinárodné sympózium Oščadnica
- 2006 Medzinárodné sympózium Chelmek (PL)
- 2007 Medzinárodné sympózium Plesná (ČR)
- 2010 Čeladná (ČR)
- 2012 Staškov
- 2013 Zázrivá
Veronika Mundierová
Výstavy
- 2009, 2012 Kruhy na vode
- 2011 Bratislava – Mesiac dizajnu
- 2013 Mestské múzeum v Žywci
- 2014 spoločná kolektívna výstava v Čadci v Mestskej galérii
Mgr. Darina Arce, kurátorka výstavy
PLAGÁT k vernisáži nájdete TU