Expozícia Jánošík a Terchová opäť otvorená

P1010254Po rekonštrukcii budovy Obecného úradu v Terchovej sa Považské múzeum v Žiline vrátilo do jej priestorov s expozíciou Jánošík a Terchová. Pre verejnosť je otvorená od utorka 24. marca 2015.

Obnovenú expozíciu návštevníci nájdu v pôvodných priestoroch, ktoré však prešli čiastočnými stavebnými úpravami. V expozícii pribudli ďalšie dvere, ktoré ju spájajú s únikovou cestou v prípade požiaru a pribudol tiež vchod priamo do expozície a vchod k výťahu. Výťah by mal po dokončení slúžiť nielen pracovníkom obecného úradu, ale aj imobilným návštevníkom expozície. Práce na jeho sprevádzkovaní ešte pokračujú. Skultúrnilo sa i zázemie pre lektorku a vznikol nový premietací priestor.

Hoci sa po stavebných úpravách priestor expozície mierne zmenšil, jej pôvodná koncepcia ostala zachovaná. „Časť expozície sme však museli prehradiť priečkou, aby sme vytvorili samostatný priestor na premietanie úvodného filmu o živote Juraja Jánošíka a nerušili tak ostatných návštevníkov. Zmenilo sa najmä priestorové usporiadanie exponátov a výstavných prvkov a expozícia tak nadobudla komornejší, útulnejší charakter. Celý priestor expozície bol, samozrejme, komplexne vyčistený a všetky exponáty pred opätovnou inštaláciu prešli ošetrením. Do expozície sa vrátil aj jej najvzácnejší exponát, mohutná olejomaľba Ľudovíta Fullu z roku 1955, ktorá zobrazuje Jánošíka na koni ako nesmrteľného hrdinu bojujúceho za spravodlivosť obyčajného ľudu,“ povedala autorka expozície Katarína Kendrová, etnologička drotárstva Považského múzea v Žiline.

Stála expozícia je sprístupnená (s výnimkou práve dokončenej rekonštrukcie) už od roku 2008 a rozdelená do niekoľkých tematických celkov: História obce, Život Juraja Jánošíka a jánošíkovská tradícia, Z ľudovej kultúry obce. Návštevník sa dozvie informácie nielen o dejinách obce Terchová, ktoré dokumentujú fotokópie dobových listín a fotografie, ale aj dôležité historické fakty zo života, zbojníčenia a popravy Juraja Jánošíka. Početné dobové exponáty z Terchovej a okolia približujú hudobný folklór, domácu textilnú výrobu, salašníctvo, poľnohospodárstvo, ľudovú architektúru a dávny spôsob bývania v drevenici.

OTVÁRACIE HODINY:

jún – august:
UTOROK – NEDEĽA: 9.00 – 17.00, posl. vstup: 16.30 hod.
obedná prestávka: 13.00 – 13.30 hod.

september – máj:
UTOROK – ŠTVRTOK: 9.00 – 15.30 hod., posl. vstup: 15.00 hod.
obedná prestávka: 13.00 – 13.30 hod.

PIATOK – NEDEĽA: 9.00 – 16.00 hod., posl. vstup: 15.30 hod.
obedná prestávka: 13.00 – 13.30 hod.

VSTUPNÉ:

základné: 2 € 
zľavnené (deti od 6 do 15 rokov, študenti, dôchodcovia, ŤZP): 1,30 € 
rodinné (2 rodičia a 2 deti od 6 do 15 rokov, ktoré spoločne vychovávajú): 5,30 € 
deti do 6 rokov: bezplatne 
pedagogický dozor nad 15 osôb a vedúci zájazdov: bezplatne 
skupina dospelých nad 20 osôb: zľava 10% 
Vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb).

P1010241

P1010258

Scroll to Top