Najpopulárnejší seriál americkej televíznej stanice HBO – Game of Thrones spustil v apríli už svoju piatu sériu. Dramatický seriál vyvoláva od roku 2011 mániu po celom svete a divákov doslova pohltil príbeh o krajine, kde „leto môže trvať desaťročia a zima celý ľudský život“. Fantasy seriál natočený podľa knihy Georga R. R. Martina Pieseň ľadu a ohňa popisuje predovšetkým dynastické boje medzi vládnucimi rodmi Siedmich kráľovstiev na kontinente Západozeme. Tvorcovia pre výpravné zábery využili v piatej sérii okrem štúdiových priestorov aj atraktívne exteriéry a interiéry chorvátskych miest Dubrovnik, Split a Šibenik, a tým významne podporili miestny cestovný ruch. Žilinská župa sa preto rozhodla, že využije titulnú melódiu seriálu a spoločne s hudobnou skupinou Silvayovci vytvorí prezentačné video prírodných krás a pamiatok Žilinského kraja.
Jedinečná a originálna hudba cimbalu, fujary či huslí sprevádza diváka prírodou v regiónoch Liptova, Oravy, Kysúc, Turca a Horného Považia a zachytáva majestátne zábery Oravského hradu, Hradu Strečno a Likava, Budatínskeho hradu, Hradu Blatnica a tiež Sobášneho paláca v Bytči a Kaštieľa Radoľa. Malebné stavby skanzenov vo Vychylovke a Pribyline dopĺňajú nádherné zábery Šútovského vodopádu, Archeoskanzenu Havránok, kostolíka v Martinčeku či veže gotického kostola pri Liptovskej Mare. Video spája netradičné poňatie titulnej piesne Game of Thrones s rázovitou krajinou Žilinskej župy. „Máme možnosť prezentovať náš kraj aj trochu inou, ako tradičnou formou a ukázať tiež v zahraničí, že aj u nás žili šľachtici, po hradbách sa prechádzali králi a na lúkach bojovali vojnové výpravy. História Žilinského kraja siaha do ďalekej minulosti a naši predkovia nám zanechali unikátne pamiatky. Budeme radi, ak si tvorcovia seriálu Game of Thrones naše video pozrú a možno dokonca zavítajú na Slovensko,“ vyjadril sa riaditeľ odboru informácií a zahraničných vzťahov ŽSK Peter Kubica.
ŽSK plánuje zaslať propagačný dokument do centrály HBO a prezentovať tak tradičnú slovenskú hudbu a najmä historické a prírodné zaujímavosti. „Veď náš kraj sa stal už veľakrát útočiskom pre filmových tvorcov,“ dodal P. Kubica. Oravský hrad zaujal mnoho filmárov a jeho hradby využili v známych detských rozprávkach Kráľ Drozdia brada, Sokoliar Tomáš či v minuloročnej Láske na vlásku. Do svetovej kinematografie sa skvost Oravy zapísal aj v roku 1922, kedy padol do oka tvorcom prvej čiernobielej verzie filmovej klasiky Dracula – Upír Nosferatu. O kráse našich hradov svedčí aj stredoveký Hrad Strečno, ktorý môžu diváci vidieť vo filmoch Dračie srdce a Kráľovstvo ohňa. Prírodné skanzeny vo Vychylovke a Pribyline sa tiež stali centrom natáčania známych záberov o lietajúcom mníchovi Cypriánovi alebo krvavej grófke Báthoryovej od Juraja Jakubiska.
Najnovšie video Žilinského kraja si môžete pozrieť na Youtube kanáli ŽSK: https://www.youtube.com/watch?v=pidrGIcyRAY.
Lenka Záteková, hovorkyňa ŽSK