Piaty ročník výstavy „Jarná krása“

Občianske združenie Malá Fatra pripravilo v areáli Budatínskeho hradu už piaty ročník výstavy Jarná krása, ktorá sa bude aj tento rok konať pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára.

Na výstave sa  predstavia pestovatelia bylín, drevín, bonsajov, kaktusov a iných sukulentov, tillandsií, mäsožravých rastlín, orchideí, skalničiek, ale aj predajcovia prírodných produktov pre dom a záhradu, včelárskych produktov a záhradnej techniky.

Tento druh výstavy je v našom kraji  skôr raritou ako samozrejmosťou. Myšlienka vznikla v roku 2005 pri  OZ Malá Fatra. Prvá výstava sa konala v roku 2006, kedy v spolupráci so SOŠ poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Žiline dostali regionálni vystavovatelia príležitosť ukázať svoje umenie. Výstavy sa stali obľúbeným a vyhľadávaným miestom aj pre milovníkov kvetín a záhradníctva, o čom svedčí narastajúci záujem návštevnosti a počtu vystavovateľov.

Výnimočný rozmer tohtoročného podujatia bude jednak v inštalácii exotických kvetov, bonsajov, ale aj v množstve sprievodných aktivít, ktoré určite ocenia aj bežní návštevníci Budatínskeho hradu a parku.

Počas trvania výstavy sa uskutočnia odborné prednášky:

  1. Stanislav Talapka – kaktusy a sukulenty / 13. 5. o 14.00 hod.
  2. Milan Sembol – Cypripediá, ich pestovanie / 13. 5. o 15.30 hod.
  3. Andrej Devečka – Dravci v ríši rastlín – mäsožravky / 14. 5. o 14.00 hod.
  4. Robert Roth – skalničky, ich výskyt, pestovanie / 14. 5. o 15.30 hod.
  5. Lucia Bláhová – pestovanie orchideí, rozdelenie rastlín / 15. 5. o 14.00 hod.

V priebehu výstavy budú vystavovatelia pri jednotlivých stánkoch predvádzať ukážky tvarovania bonsajov, vysádzania miniskalky do nádob, aranžovania kvetín. Každý deň o 16.00 hod. bude vyžrebovaný výherca tomboly.

Veríme, že podujatie Jarná krása oživí a spestrí areál Budatínskeho hradu a parku. Ako jedna z možností a foriem envirovýchovy snáď priláka na návštevu i školákov či študentov a stane sa tak miestom stretnutia nielen odbornej, ale  aj laickej verejnosti.

 

Scroll to Top