Gejza Čáki – posledný majiteľ Budatínskeho hradu

V 1907 sa stal jediným vlastníkom Budatínskeho hradu gróf Gejza Čáki. Spolu s manželkou Alžbetou, ktorá sa narodila v Debrecíne (zomrela v Paríži) mali jedinú dcéru Natáliu, ktorá sa narodila v roku 1908 v Hodkovciach.

Gróf Gejza sa až po smrti svojej manželky zo Žiliny odsťahoval do Francúzska za dcérou Natáliou, ktorá sa tam v roku 1937 vydala za Jeana Montesquiou – Fezensac.

Rekonštrukcia Budatínskeho hradu sa začala niekedy okolo roku 1914. Bohužiaľ, vojna prerušila stavebnú činnosť a až po skončení 1. svetovej vojny obnova hradu pokračovala podľa projektu viedenského architekta Luxa. Stavbu realizoval stavebník J. M. Murko z Novej Bane, ktorý neskôr realizoval aj úpravy na Spišskom hrade. Rekonštrukcia sa týkala asanácie barokového kaštieľa (v roku 1915). V rámci toho bol postavený nový palác a nárožné vežičky a došlo i k úpravám miestností okolo veže. Rovnako bola obnovená dnešná jedáleň v hrade a miestnosti pod ňou.

Gróf Čáki vybavil obnovené časti hradu novými technológiami – elektrinou, centrálnym kúrením, jedálenským výťahom a podobne.

Zaujímavé je, že gróf vlastnil automobil, pravdepodobne značky Sunbeam -Talbot-Darracq, model z roku výroby 1929.  Navštevoval svojich príbuzných a známych po celom Slovensku.

V múzeu sa dodnes zachovala korešpondencia jeho dcéry Nátálie Čákiovej, písaná po maďarsky. Po grófovi zostali v múzeu predovšetkým obrazy rôznych príslušníkov rodu Čáki, veľké plátna s antickou tematikou, ale i niektoré predmety dennej potreby, ktoré sú súčasťou expozície. A v minulom roku múzeum získalo naspäť skriňu, ktorá pochádza z hradu.

Spomienky Budatínčanov – článok v el. časopise MÚZA 2/2016

Scroll to Top