Platan z Budatína ašpiruje na titul Európsky strom roka

Platan javorolistý z Budatínskeho parku aktuálne reprezentuje Slovensko v medzinárodnom kole súťaže Európsky strom roka 2017 po tom, ako sa stal víťazom ankety Strom roka 2016 so ziskom 2 488 hlasov. Hlasovanie o Európsky strom roka prebieha po celý február 2017 na webovej stránke www.treeoftheyear.org. Za nášho zástupcu je možné hlasovať kliknutím na jeho profil a potvrdením hlasu. Jeden človek môže hlasovať iba raz, na hlasovanie používa svoju osobnú e-mailovú adresu.

Anketu Strom roka vyhlasuje Nadácia Ekopolis, ktorá sa týmto spôsobom snaží upriamiť pozornosť na význam stromov v našich životoch a hľadať neobyčajné prepojenia medzi miestnymi komunitami a stromami. Budatínsky platan je živým pamätníkom historických udalostí a všetkých premien krajiny v troch predchádzajúcich storočiach. V bezprostrednej blízkosti tohto veľkého zdravého stromu rastie ďalší menší, chorý, bútľavý. A tento kontrast dal vzniknúť príbehu: Dva platany – rastú pospolu ako dvaja rozdielni bratia, koreňmi sú však previazaní. Aj keď sú rovnako starí, každý z nich mal iný osud. Ten väčší z bratov je zdravý, mohutný a krásny a v živote mu išlo všetko ľahko. Druhý musel bojovať s nepriazňou a chorobou, preto je nižší a slabší. Sú to však bratia, zostanú vedno v dobrom aj zlom a pomáhajú si.

Pozoruhodným ho robia nielen jeho úctyhodné merateľné parametre, ale najmä jeho veľká nemerateľná historická hodnota. Archívne dokumenty odkrývajú okolnosti jeho vysadenia pravdepodobne v roku 1745 a vďaka svojmu veku je impozantným svedkom premien Budatínskeho hradu. Platan javorolistý (platanus hispanica) z Budatínskeho parku má 270 rokov, v obvode meria 603 cm a dorástol do výšky 27 m.

Park pri Budatínskom hrade je najstarším parkom v Žiline a okolí. Charakter parku nadobudlo priestranstvo okolo hradu až približne od 17. storočia. Majitelia postupne prispôsobovali jeho vzhľad dobovému vkusu. V roku 1745 gróf Ján Suňog začal rozsiahle úpravy parku. Vysadili sa mnohé cudzokrajné dreviny, najmä platany. Vznikla aj lipová aleja situovaná na hlavnej kompozičnej osi parku od hradu k rieke Kysuci. Historické zdroje udávajú, že v tomto období bol záhradníkom Ján František Roder zo Sliezska. Park získal súčasný charakter pravdepodobne v polovici 19. storočia. Bol koncipovaný v prírodno-krajinárskom slohu. Pre tento tzv. anglický štýl sú typické nepravidelné scenérie navrhnuté v súlade s voľnou krajinou. Na maľbách z tohto obdobia je vidieť, že park bol starostlivo udržiavaným miestom s početnými jazierkami, prvkami malej architektúry a kvetinovými záhonmi.

Park je od roku 1963 súčasťou Národnej kultúrnej pamiatky Hrad s areálom. Kvôli dlhodobej absencii starostlivosti prešiel park v rokoch 2009-2010 zásadnou revitalizáciou a získal súčasný vzhľad. Je v správe Považského múzea v Žiline. Do Budatínskeho parku, pod košaté stromy a obzvlášť pod exoticky vyzerajúce platany, chodia radi ľudia z celej Žiliny. Na piknik, odpočinúť si, v zime na bežky alebo sa poprechádzať. Je to obľúbené miesto každodenného oddychu a športovania, kde sa dajú vychutnať romantické výhľady na zeleň a hrad.

Príďte si pozrieť finalistu Európskeho stromu roku 2017 do Budatínskeho parku v Žiline a podporte ho svojím hlasom na stránke www.treeoftheyear.org. Na rohu hradného múru sa totiž v jednom pamätnom velikánovi prelínajú kultúrne hodnoty ľudského sveta a fascinujúce fenomény sveta prírody a z tohto výnimočného súzvuku vyviera tiché posolstvo. Ak ste pripravení, budete ho počuť.

 

Scroll to Top