Ryby a iné vodné (po)tvory

Považské múzeum v Žiline pripravilo ďalší ročník podujatia Stretnutie drotárskych majstrov. Konať sa bude v dňoch 23. a 24. júna 2017 v areáli Budatínskeho hradu a výsledkom jeho tvorivej dielne bude netradičné akvárium.

Projekt je zameraný na realizáciu XXVI. ročníka celoslovenského workshopu venovaného rekonštrukcii drotárskych pracovných postupov a možnostiam ich využitia v úžitkovej a výtvarnej tvorbe. Podujatie je jediným svojho druhu na Slovensku a nadväzuje na dlhodobý výskum múzea zacielený na dokumentáciu pôvodnej drotárskej technológie.

Hlavnou aktivitou podujatia je tematická tvorivá drotárska dielňa, ktorá rozvíja pôvodnú drotársku technológiu v rámci súčasného umeleckého prejavu. Tento rok sa v nej bude aktuálne riešiť spracovanie výtvarných trojdimenzionálnych i reliéfnych artefaktov na tému Ryby a iné vodné (po)tvory. Zúčastnení majstri budú zhotovovať drôtené artefakty a zároveň budovať netradičné akvárium. Očakávame zaujímavé a pestré výtvarné projekty – od malých, viac či menej štylizovaných tradičných rybiek z drôtu v kombinácii s kameňmi, alebo plechom, až po rozmerné realistické plastiky dravých exotických morských živočíchov v ich bizarných formách. Akvárium bude vystavené počas júna a júla v Budatínskom hrade, následne sa presunie na výstavu výtvarnej tvorby z drôtu do Primaciálneho paláca v Bratislave.

Sprievodnou aktivitou bude autorská výstava žilinskej textilnej výtvarníčky Mgr. art. Andrey Lachovej, venovaná modernej voľnej výtvarnej tvorbe a odevným doplnkom zhotoveným z drôtu, a tiež škola drôtovania – kurz práce s drôtom vedený skúseným lektorom pre dospelých aj deti. Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Organizátorom je Považské múzeum v Žiline, prispeli naň aj Žilinský samosprávny kraj, Ryba Žilina, Pekáreň Ďuroška.

 


 

 

 

PLAGÁT K PODUJATIU

 

 

 

 

 

 

 

Scroll to Top