Stretnutie drotárskych majstrov

Považské múzeum v Žiline už po dvadsiaty ôsmy raz privíta umeleckých remeselníkov zo Slovenska a Čiech na podujatí s názvom Stretnutie drotárskych majstrov. Sústredení budú v piatok 21. júna a sobotu 22. júna v Drotárskom pavilóne v areáli Budatínskeho hradu. Účastníci tvorivej dielne budú pokračovať v minuloročnej téme venovanej architektúre. „Tento raz pôjde o stvárnenie architektonických objektov Slovenska, ku ktorým majú drotári špeciálny vzťah. Prostredníctvom svojej práce odhalia aj kúsok seba a projekt  tak nadobudne výrazne osobný rozmer. Workshop sme nazvali Miesto z môjho srdca a prezentované budú rôzne, aj menej známe stavebné pamiatky. Niektoré diela sú už hotové, na ďalších budú majstri pracovať počas podujatia a technicky náročnejšie dokončia v priebehu nasledujúcich mesiacov,“ priblížila historička drotárstva Mgr. Katarína Hallonová. Výsledkom bude kolekcia artefaktov, ktorá sa stane základom pre nevšednú výstavu predstavujúcu Slovensko cez drôtené modely rozličných historických i turistických stavieb.  

Podujatie doplnia sprievodné akcie. Jednou z nich bude aj výstava „Drotármi bez krošne“, ktorá predstaví štvorgeneračný remeselný rod Hozákovcov. „Prezentáciu sme pripravili pri príležitosti 120. výročia narodenia Alexandra Hozáka – posledného majstra, ktorý uzatvoril slávnu kapitolu pôvodného drotárstva a odovzdal znalosti unikátnej technológie súčasným autorom,“ uviedla K. Hallonová. Návštevníci sa môžu počas oboch dní tešiť na obľúbenú školu drôtovania, ktorá ich vtiahne do tajov tohto špecifického remesla. Budú tak nielen obdivovať prácu majstrov, ale svoju fantáziu premenia na skutočný originál. 

Stretnutie sa bude konať v piatok 21. júna od 10.00 do 16.30 a v sobotu 22. júna do 15.00 hod. Ako hlavný partner projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

 

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Scroll to Top