Pred dvoma rokmi bola počas letnej sezóny v areáli Budatínskeho hradu sprístupnená výstava Ako si žili ženy, zameraná na postavenie ženy ako manželky, matky, ženy v domácnosti, v neskoršom období aj ženy pracujúcej či spoločensky aktívnej. Považské múzeum v Žiline v súčasnosti pripravilo ďalšie pokračovanie tejto úspešnej výstavy, na ktorej sa tentoraz môžu návštevníci zoznámiť so svetom mužov v minulosti.
Výstava je rozdelená na niekoľko častí, ktoré dokumentujú rodinný a spoločenský život šľachticov, mešťanov a vidieckych mužov v priebehu niekoľkých storočí. „Muža z radov šľachty približujú okrem olejomalieb zo 17. a 18. storočia aj vzácne odevy ako priliehavý kabát, nazývaný dolomán alebo odev poslanca uhorského snemu. Keďže šľachtic až do 18. storočia bol hlavným predstaviteľom vojenského stavu, vystavené sú aj predmety z jeho vojenského výzbroja,” uviedol Michal Jurecký, jeden z autorov výstavy.
Meštianstvo bolo veľmi významnou zložkou sociálnej štruktúry spoločnosti. Tvorilo tzv. tretí stav stojaci medzi šľachtou a ľudom. Mešťania boli najmä remeselníci, obchodníci, úradníci a vzdelanci. Ďalšia časť výstavy je venovaná cechovým spoločenstvám, ktoré mali ochraňovať hospodársko-spoločenskú rovnosť príslušníkov určitého remesla. Ich činnosť dokumentujú cechové knižky, zvolávacie tabuľky, pečatidlá, cechové truhlice a ďalšie základné symboly, ktorými sa cechy prezentovali pred verejnosťou.
Pôsobenie remeselníkov v meste zachytáva aj vybavenie dvoch remeselníckych dielní, obuvníckej a klobučníckej. Práve klobúk bol v minulosti neodmysliteľnou súčasťou mužského odevu, ako prvok symbolizujúci muža a jeho spoločenské postavenie.
Z mužského odevu môžu návštevníci výstavy vidieť napríklad frak, ktorý bol najvyšším stupňom slávnostného oblečenia muža a žaket ako oblečenie muža najvyššej úrovne pre denné nosenie.
Nakoľko len muži mali do roku 1920 volebné právo, mohli byť len oni volení do mestskej samosprávy a mestských úradov. Mešťania, najmä živnostníci, aktívne vstupovali nielen do politiky, ale podporovali aj kultúru a spolkovú činnosť v meste.
Poslednou témou výstavy je postavenie vidieckeho muža. Najdominantnejším prvkom do exkurzu jeho života sú najmä ukážky mužských dobových košieľ z Rajeckej doliny, pracovné náradia súviace s obrábaním pôdy alebo valašníctvom.
Výstava Ako si žili muži, sprístupnená verejnosti do 17. apríla 2011, je skicou života mužov rôzneho spoločenského postavenia v rôznych historických etapách. O tom, v čom bol odlišný, ťažší alebo ľahší od sveta žien, je len na návštevníkovi a možno na návštevníčkach tejto výstavy.