Zažite na hrade Strečno talianske Benátky


Expozície Považského múzea v Žiline – Radenov dom v Čičmanoch a hrad Strečno ponúkajú svojim návštevníkom od apríla 2011 zaujímavé  výstavy žilinského fotografa a majstra svojského spracovania okamihu  Ladislava Čierneho. V Čičmanoch  sa autor prezentuje súborom obrazov, ktorý vznikal v rokoch  2004 – 2006, a ktorý zachytáva typickú ľudovú architektúru tohto mikroregiónu spôsobom netypického spracovania a hrania sa s detailom ornamentálnej výzdoby čičmianskych domčekov. Na hrade Strečno sú zas vystavené témy Ladislavovi Čiernemu blízke, a to sú Benátky a masky. Benátky ma svojou atmosférou očarili už pri ich prvej návšteve, a spolu s maskami ako karnevalovou tradíciou Benátok, tvoria viac ako dvadsať rokov zatiaľ nevyčerpateľnú inšpiráciu  mojej tvorby,“ uviedol autor výstavy. Návštevníkov oboch výstav určite zaujme ojedinelé spracovanie fotografií, na Slovensku technológiou málo využívanou, a tým je Cyberfoto. Ide o  manipuláciu s obrazom, ktorá akoby zahaľuje  i odkrýva to,  čo je pre autora podstatné.„Pomocou výpočtovej techniky vkladám do fotografií vlastné predstavy. I keď sa dá mojim záberom z puristického pohľadu vytknúť, že sú to zmanipulované fotografie, môžem sa v nich viac výtvarne vyžiť. Neobsahujú len vizuálny zážitok, ale moju sebareflexiu. Taký je môj štýl, “dodal Ladislav Čierny.

Fotografovaniu sa Ladislav Čierny venuje takmer päťdesiat rokov, a napriek tomu stále vyhľadáva nové témy. Bol členom skupiny žilinských fotografov Lux Collegium. Jeho diela boli prezentované na mnohých výstavách doma i v zahraničí a taktiež získal ocenenia v mnohých  fotografických súťažiach. V súčasnosti sa venuje figurálnej tvorbe a zobrazeniu ľudského tela.  Po skončení figurálnych štúdií sa autor výsostne plánuje zaoberať objavovaním tajomného sveta makrofotografie.

Vernisáž výstavy benátskych cyberfotografií  pod názvom Všedné nevšedne sa uskutoční v piatok 15. apríla 2011 v Severnom paláci hradu Strečno. Obe výstavy žilinského  fotografa Ladislava Čierneho sú prístupné verejnosti už od 1. apríla 2011 v expozíciách múzea.

Organizátorom výstav je Žilinský samosprávny kraj a Považské múzeum v Žiline.

Scroll to Top