MÚZA 2/2016

Nová MÚZA 2/2016 je opäť pútavá

Pracovníci Považského múzea v Žiline pripravili pre vás už 7. číslo popularizačno-náučného elektronického časopisu MÚZA, prečítať si ju môžete TU.

Rok 2016 je už desiatym rokom odkedy sa na dlhý čas zavreli brány Budatínskeho hradu pre návštevníkov za účelom jeho rozsiahlej rekonštrukcie. V súčasnosti je hrad už čiastočne prístupný verejnosti i s novou expozíciou, rekonštrukčné práce však pokračujú v niektorých priestoroch i naďalej. Ruka v ruke s rekonštrukciou hradu už desiaty rok prebiehajú aj archeologické výskumy. V aktuálnej Múze nájdete malé zhrnutie doterajších poznatkov o hrade z pohľadu archeologických výskumov, ktoré tu počas rekonštrukčných prác prebiehajú.

Budatínsky hrad sa pýši nielen novými expozíciami, ale aj jednou vzácnosťou, ktorá je nainštalovaná v jeho veži na 6. nadzemnom podlaží.  Po drobných úpravách pri otváraní nových expozícií sa vďaka uvoľneniu priestoru podarilo vytvoriť malú tematickú časť zameranú na historické mapy. Zaujímavé kartografické diela zachytávajú Uhorsko, ale najmä Žilinu, Budatín a okolie. Už v roku 2014 nám súkromný zberateľ s Kysuckého Nového Mesta zapožičal mapu, ktorá dominuje tomuto priestoru a svojimi rozmermi vzbudzuje obdiv. Ide o jedinečnú mapu Uhorska od Ignáca Müllera, ktorej je venovaný aj jeden článok v tomto čísle Múzy.

Prijmite tieto dve inšpirácie ako pozvánku na rozkliknutie aktuálneho čísla časopisu MÚZA.

Scroll to Top