Drevo, koža, kov – výstava

Považské múzeum v Žiline vás pozýva na výstavu majstra ľudovej umeleckej výroby, Víta Pieša – Drevo, koža, kov, ktorú vernisážou otvoríme v utorok 27. júna 2017 o 16.00 hod. v administratívnej budove Budatínskeho hradu.

Výstava potrvá do 3. septembra a verejnosti prístupná bude denne od 10.00 do 15.00 hod.

O autorovi:

Vít Pieš (29. 01. 1931), rodák z Čičmian, patrí ku generácii Čičmancov, ktorí sa po vojne vysťahovali z obce. Napriek tomu, je ľudová kultúra rodiska jeho najväčšou inšpiráciou pri tvorbe.

U Víta Pieša sa k drevu pridal i kov a koža ako tradičné suroviny, s ktorými sa stretával pri znovuobjavovaní zabudnutých techník svojich predkov.

Prácu s mosadzným a medeným plieškom využil pri technike vybíjania dreva a neskôr aj pri okovaných vajíčkach. Prácu s kovom rozšíril aj o ďalšiu tradičnú techniku zdobenia dreva – vylievanie olovom. Sám si zhotovil aj pracovné nástroje: rôzne razidlá a rádliky na zdobenie kože. Podobne ako pri ostatných materiáloch aj na jeho kožených výrobkoch vidieť precíznosť spracovania a komplexný prístup – od štúdia danej techniky a napodobňovania tradičných vzorov až k posunu a využitiu na súčasných predmetoch.

Zručnosť pravdepodobne zdedil po svojom otcovi, ktorý patril k tej generácii gazdov, ktorí si vedeli väčšinu pomôcok a náradia z dreva vyrobiť sami. Pri výrobe vychádzal zo svojich spomienok na detstvo prežité na salaši na Podfačkovskej. Svoje skúsenosti s drobnou figurálnou plastikou z črpákov využíva i pri tvorbe betlehemov, či pri modeli salaša.

Titul „Majster ľudovej umeleckej výroby“ získal v roku 2009 v troch odvetviach: práca s drevom, kožou a kovom. Jeho výrobky boli vystavené na mnohých domácich i zahraničných výstavách, z toho i na viacerých autorských.

 

 

 

Scroll to Top